Начало / Новини / Календар / Лекция на Никола Антонов на тема „От джудже до свръхнова: Из живота на катаклизмичните променливи звезди“

Зала А205 във Физическия факултет, бул. "Джеймс Баучер" 5

На 22 май 2025 г. от 19:30 ч. в зала А205 във Физическия факултет ще се състои лекцията на Никола Антонов на тема „От джудже до свръхнова: Из живота на катаклизмичните променливи звезди“.

Катаклизмичните променливи звезди са едни от най‑динамичните и зрелищни обекти в Космоса – компактни тесни двойни системи, в които бяло джудже поглъща материя от звезда-спътник, предизвиквайки понякога мощни експлозии, вариращи от нови до ослепителни свръхнови. Лекцията ще започне с кратък увод за звездите и различните механизми, които водят до вариации в блясъка им, след което ще се фокусира върху катаклизмичните променливи като ключово звено между звездите, акреционните процеси и обогатяването на Космоса с химични елементи, по-тежки от водорода и хелия, каквито изграждат нас и света, в който живеем.

Ще бъдат разгледани основните подтипове катаклизмични променливи звезди, техните характерни криви на блясъка и еволюционни пътища. В по‑широк контекст, ще бъде застъпено значението на изследването на тези звезди за съвременната астрофизика и космология.

Лекцията обединява гледната точка на професионалната астрономия с неоценимия принос на любителите наблюдатели и платформите за гражданска наука (AAVSO, Zooniverse). Ще бъде показано как синхронизираните наблюдения в оптичния, ултравиолетовия и рентгеновия диапазон разкриват физиката на екстремните условия и поставят катаклизмичните променливи звезди в центъра на модерната астрофизика.

Накрая, ще бъдат дадени и някои практически насоки как малките любителски телескопи и домашни обсерватории може да се включат в мониторинга на тези бързо променящи се и динамични космически обекти, като допринасят с данни и се включат в глобалната общност, изучаваща някои от най‑бурните явления във Вселената.

* * *

Никола Антонов е създател на дистанционно управляваната „Обсерватория Мещица“ (astro.iaps.institute), оборудвана с 0,25‑м телескоп и фотометрични филтри, чрез която предоставя данни на учени от Института по астрономия с НАО – БАН. Работата му застъпва принципите на гражданската наука: включва се в разнообразни международни проекти, поддържа блог за астрономия и бюджетна астрофотография (astroblognikola.blogspot.com), организира любителски работилници за деца. Член е на „Американската асоциация на наблюдателите на променливи звезди“ - AAVSO, с интерес върху катаклизмични променливи и хромосферно активни звезди. Сътрудничи на „Чешката астрономическа асоциация“, като участва в координирани кампании за наблюдения на транзити на екзопланети. В момента Никола е студент в магистърската програма „Астрономия и популяризация на астрономията“ към Катедра „Астрономия“ във Физическия факултет към Софийския университет.

Никола Антонов е с хуманитарно и бизнес образование, основател на Съюз за традиционна музика „Агия“ (agia.bg), работи като бизнес анализатор в българска логистична компания, която подкрепя неговите научни интереси. Стъпвайки на наблюдателния си опит, Никола предлага практичен поглед към съвременните методи за гражданска наука и споделя полезни практики за включване в международни астрономически мрежи.

1