Начало / Новини / Календар / Традиционни четения на Катедрата по кирилометодиевистика, посветени на 45 години от създаването й

Конферентна зала, Ректорат

През 2025 година Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии навършва 45 години. На тази годишнина са посветени и нашите традиционни четения, които тази година ще се проведат на 12 и 13 май в „Нова конферентна зала“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четенията и през тази година обхващат тематиката на всички дисциплини, преподавани в катедрата, като хвърлят мостове към проблемите на средновековната и по-нова българска култура, към изкуството и етнологията. Участници са учени от България, Великобритания, Украйна и Швеция. Заповядайте на нашите четения! Откриването е на 12.05.2025 г. Програмата е достъпна на адрес: https://slav.uni-sofia.bg/wp-content/uploads/2025/05/programa_chetenija_05_2025.pdf

Катедрата по Кирилометодиевистика е основана през 1980 г. като израз на стремежа по онова време българистиката да се утвърди като отделно научно поле.

Курсовете, преподавани в катедрата, са свързани със старобългарския език, историята на българския език и старобългарската литература.

Катедрата администрира две магистърски програми, уникални за България, а и за света: едната е по старобългаристика, видяна в контекста на византийската книжовност, а другата, посветена на начините на опазване на културното наследство, е съвместна с Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“.

Mariinsko_ewangelie_10_vek

Даваме си сметка, че дисциплините, които преподаваме, са сред най-трудните, защото се изискват много усилия да се овладее езикът на миналото и да се анализират изворите обективно в широк европейски контекст, при сравнения със средновековните гръцки източници, а понякога и с латински, с други славянски и неславянски извори. Това, което е характерно за нашите студенти, е, че след като преодолеят стреса от срещата с нещо различно, те се запалват, става им интересно и приятно да се ровят, да търсят, да предлагат свои идеи и проекти. В повечето случаи защитават отлични магистърски тези, които не са компилативни, а са разработка на конкретна задача, например неизследван досега текст, ръкопис, дума, семантично гнездо с хвърляне на мостове към нашето съвремие и неговите потребности.

Катедрата е уникално средище за развиване на университетско образование и наука. В нея са обединени специалисти с различен профил, чиито проучвания допринасят за цялостно осмисляне на средновековната и ранната новобългарска писмена култура в балкански и европейски контекст. Катедрата по кирилометодиевистика е среда, даваща възможност за обмен на идеи и предаване на знание. Тази среда стимулира изследвания, съобразени с високи научни критерии и етика, които са привлекателни за студентите, запалват у тях любов към знанието и култивират у тях способност да разбират различното и да ценят интелектуалните постижения.

Oсновните теми, по които работят учените от катедрата, са проявите на гръко (византийско)-българския диалог през вековете: анализ на средновековните български преводи от гръцки (избор на текстове за превод, сводове с преводни текстове, преводачески умения, стратегии, техники), анализ на оригинални и компилативни средновековни български съчинения, разгледани във византийски и общоевропейски контекст, описание и анализ на носителите на текстовете – средновековните ръкописи, правописни, лексикални и граматични особености на старобългарския книжовен език, исторически развой на българските диалекти, история на книжовната норма в контекста на историята на българите, издание на извори.

Днес успехите на Катедрата по кирилометодиевистика са безспорни и това личи от многото успешно завършени проекти и издадени книги.

проф. Маргарет Димитрова, проф. Андрей Бояджиев