Начало / Новини / Новини и събития / Работно посещение на учен от университета „St Andrews“ по покана на Факултета по класически и нови филологии

   
Работно посещение на учен от университета „St Andrews“ по покана на Факултета по класически и нови филологии

На 14 и 15 май 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии и Центърът за източни езици и култури бяха домакини на д-р Филипо Коста Буранели, старши преподавател (доцент) по международни отношения в Института за международни отношения на университета „St Andrews“, Великобритания.

Най-новата от многобройните му публикации е книгата, озаглавена „Централна Азия по пътя към създаване на регионален ред“. На тази тема бе посветена и неговата публична лекция, изнесена пред студенти, преподаватели и дипломати на 15 май 2025 г. в Конферентната зала на Ректората. Споделените тези и изводи са резултат от задълбочено проучване на материали от архивите на централноазиатските страни и интервюта с повече от стотина дипломати и високопоставени държавни служители, участвали в изграждането на отношенията в региона след провъзгласяването на независимостта на петте държави от Централна Азия – Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан. Лекцията беше посрещната с голям интерес.

5

Посещението на д-р Филипо Коста Буранели и срещите, които той проведе с проф. д-р Гергана Петкова, декан на Факултета по класически и нови филологии, и с ръководителите и преподаватели от катедрите по тюркология и алтайски изследвания и по арабистика и семитология, предоставиха възможност за обмен на опит и съпоставяне на изследователските и преподавателските подходи към регионалните изследвания, практикувани в двата университета. Гостът представи работата на Института за изследвания на Близкия изток, Централна Азия и Кавказ (MECACS), основан в St Andrews през 2003 г., с участието на учени от различни области с цел насърчаване на интердисциплинарното образование и изследвания върху историческите и съвременни региони на Близкия изток, Централна Азия и Кавказ.

1-7

Един фундаментален по своето значение научен труд се превръща в източник на вдъхновение - публикацията „Суверенитет след империята: Сравнителен анализ на Близкия изток и Централна Азия“, под редакцията на световноизвестните учени Сали Камингс и Раймонд Хинебух. От времето на своето възникване тези географски региони споделят сходни исторически, културни и политически характеристики, въпреки че по-късно, в пределите на различни европейски империи, те поемат по различни пътища на историческо развитие.

2

Двата региона споделят както исляма в качеството му на най-разпространена религия, така и наличието на големи находища от петрол и газ, износът на които до голяма степен формира стопанския им живот и политическа среда. Поради това паралелното изучаване на двата региона предлага интересни сравнителни контексти при разглеждането на актуални теми и проблеми.

4

Надеждни и ценни знания могат да бъдат придобити чрез систематични сравнения на приликите и разликите в историческия опит и съвременното развитие на тези региони. Такъв бе съветът, който д-р Филипо Коста Буранели даде на студентите от магистърската програма по религия и политика, с които проведе дискусия на 14 май в Центъра за източни езици и култури.

6

Д-р Филипо Коста Буранели е известен с големите си постижения в изследванията на Централна Азия, получили признание от международната експертна общност в лицето на учени от Европейската асоциация за централноазиатски изследвания и базираната в САЩ Асоциация за централноевразийски изследвания. Неговите методически подходи са интердисциплинарни, съчетаващи теории на международните отношения и регионалните изследвания, макар да се основават най-вече на Английската школа в изследването на международните отношения.

3

Работното посещение на д-р Филипо Коста Буранели се осъществява по покана на Факултета по класически и нови филологии в рамките на проекта на Софийския университет SUMMIT по дейност 3.3. „Международно сътрудничество“. Проектът е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.