Начало / Новини / Новини и събития / Ректорът и посланикът на Австрия подписаха договор, уреждащ статута на Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“

   
Ректорът и посланикът на Австрия подписаха договор, уреждащ статута на Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“

На 28 април 2025 г. ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и Н. Пр. посланикът на Република Австрия в България г-жа Андреа Икич-Бьом подписаха нов договор, уреждащ статута на Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“.

Австрийската библиотека е основана през 1991 година и е замислена като образователен и културен център, който да осигурява форум за срещи между австрийската и българската литература и култура. Съгласно новото споразумение библиотеката, която досега беше една от факултетните библиотеки на Факултета по класически и нови филологии, става филиал на Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“.

1-2

Благодарение на новото споразумение библиотеката има щатен библиотекар и е отворена за студенти, преподаватели и граждани от януари 2025 г. на пълен работен ден. Тя става част от новото звено Библиотека „Германистика и скандинавистика“, което ще отговаря за Австрийската библиотека, Германската библиотека и библиотека „Нордика“.

1-3

На срещата присъстваха още представители на австрийското посолство, директорът на Университетската библиотека доц. Биляна Яврукова и проф. дфн Мария Ендрева, ръководител на Катедра „Германистика и скандинавистика“ към Факултета по класически и нови филологии.

Проф. Вълчев и г-жа Андреа Икич-Бьом изразиха задоволството си от доброто сътрудничеството между двете страни, изградено през годините, и подчертаха, че с подписаното споразумение то ще бъде още по-ползотворно.

1-4

Ректорът на Софийския университет посочи, че ако искаме в света да възтържествува разумът и хуманизмът, пътят за това е образованието.

Г-жа Андреа Икич-Бьом отбеляза, че всяка библиотека е повече от броя на книгите, съхранявани в нея. Библиотеката е и място за срещи, обмяна на идеи и по такъв начин допринася за разбирателството между хората.

1-5