
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе открита публична дискусия на тема: „EU SatCen: Сигурността на ЕС, наблюдавана от Космоса“. Специален гост на събитието бе контраадмирал Луи Тилие, директор на Сателитния център на Европейския съюз (EU SatCen) – ключов орган за сателитно наблюдение и геопространствено разузнаване на ЕС.
Събитието бе организирано от Атлантическия клуб в България в партньорство с Министерството на отбраната, Геолого-географския факултет и Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Дискусията бе част от подгряващата програма на фестивала HELLO, SPACE 5.0 – честване
на иновациите, изследванията и бъдещето на космическите технологии в Европа и отвъд,
който ще се проведе на 24 юни в София Тех Парк.
Модератор на дискусията бе заместник-деканът на Физическия факултет доц. Владимир
Божилов.
Деканът на Геолого-географския факултет проф. Климент Найденов приветства всички, присъстващи в Аулата и посочи, че Космосът ни дава погледа, науката ни дава същността и образованието ни дава капацитета да действаме. Деканът изрази надеждата си дискусията да бъде плодотворна за всички и посочи, че с интерес ще присъства на лекцията на контраадмирал Луи Тилие.
Деканът на Физическия факултет проф. Георги Райновски изрази вълнението си да присъства на тази инициатива, която показва как да се развива науката и как тя да бъде свързана с обществото. По думите му в бъдеще ще има още много подобни събития и плодотворни сътрудничества.
Д-р Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България, посочи, че е щастлив
да бъде сред академичната колегия на Геолого-географския факултет и Физическия
факултет и им благодари за подкрепата за развитието на HELLO, SPACE 5.0.
Събитието продължи с лекцията на контраадмирал Луи Тилие, който е с близо три десетилетия опит в отбраната, разузнаването и космическата сигурност. Той представи уникална перспектива върху ролята на Космоса за опазването на европейската сигурност. Като инженер по телекомуникации и бивш ръководител във френското Съвместно командване на космическите сили, днес ръководи една от най-важните институции в областта на европейската космическа координация.
По време на срещата в Аулата бяха обсъдени въпросите каква е ролята на Космоса в гарантирането на сигурността в Европа; как EU SatCen подпомага мисиите на ЕС и реагира на глобални заплахи и др.