
В Централното фоайе в Ректората бе открита изложба карикатури на Жоао Абел Манта „Илюстрации на 25 април“. Тя се организира съвместно от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания при Факултета по класически и нови филологии, Центъра по португалски език към Посолството на Португалската република в София и Научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при ФКНФ със съдействието на Музея на град Лисабон.
Събитието открива Дните на лузофонията в Софийския университет – издание 2025 година, които включват поредица от приложнонаучни и културни формати, посветени на португалския език, на литературите и културите на лузофонския свят.
На официалното откриване на събитието присъстваха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, посланици и представители на дипломатическия корпус, преподаватели от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания, студенти и гости.
Проф. Яна Андреева поздрави всички присъстващи и заяви, че за катедрата е голяма радост и чест да бъдат съорганизатори на това културно събитие съвместно с Центъра по португалски език и култура към посолството на Португалската република у нас и Института „Камойш“- Португалия.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев изрази радостта си Алма матер да бъде домакин на изложбата, която ни запознава с една от ярките личности в художествения и обществено-политическия живот на Португалия Жоао Абел Манта – човек с множество таланти, а в изложбата можем да видим силата на изкуството, което въздейства и разказва за обществено-политическите процеси. По думите на ректора със събитията в Португалия тогава Европа извървява последните стъпки за нормализация в обществено-политическия живот.
Проф. Вълчев изтъкна, че това е един труден преход след Втората световна война, когато идеологиите все още са изключително силни, а травмите в обществата са много пресни и това е усилие на Португалия да намери своя собствен път в Европа, да внесе своя принос в нормализацията на обществено-политическия живот и изграждането на общ европейски дом – усилие, което винаги заслужава уважение. Ректорът изрази надеждата си младите колеги да успеят да прочетат тази изложба в контекста на онези сложни събития, защото винаги, когато се случват драматични обществено-политически процеси, трябва да си даваме сметка какво стои зад тях.
Проф. Вълчев посочи, че със своите карикатури Жоао Абел Манта по виртуозен начин е успял да ни разкаже в цялост отмирането на старите идеологии и възхода на демократичния живот, който всички следваме днес. Ректорът изрази надеждата си експозицията да бъде посетена от много млади хора и гости на университета и пожела на добър час на изложбата.
Посланикът на Португалия у нас г-жа Ана-Мария Рибейро да Силва поздрави всички и отбеляза, че за нея е чест да присъства на откриването на изложбата на един от най-големите карикатуристи на Португалия. Тя благодари на Софийския университет за ползотворната работа с португалското посолство. Посланикът на Португалия подчерта, че нищо от това не би било възможно без подкрепата на ръководството на Софийския университет и на Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания, в частност на ръководителя й проф. д-р Яна Андреева, както и екипа на посолството на Португалия и на Центъра по португалски език. Г-жа Ана Мария Рибейро да Силва благодари и на преводачите и преподавателите.
Тя припомни, че следващата седмица се навършват 51 години от установяването на демокрацията в Португалия. Обръщайки се специално към младите хора, г-жа Рибейро да Силва отбеляза, че демокрацията не е подарък, а е нещо, за което трябва да се борим всеки ден.
В основата на демокрацията стоят човешките права. Демокрацията е да се уважаваме един друг и да се подкрепяме, независимо от нашата раса, религиозна и полова принадлежност. В основата на демокрацията не стоят агресията и нетолерантността, каза още посланикът. Посредством културата и изкуството винаги можем да защитим демокрацията, допълни г-жа Ана-Мария Рибейро да Силва.
Жоао Абел Манта е изтъкнат португалски архитект, художник, илюстратор и карикатурист. Международно известен е със своите карикатури, съчетаващи хумора и иронията с дълбокото осмисляне на политическата и социалната картина на епохата. Художникът използва изкуството на карикатурата като средство за остра критика към режима на Салазар, но и за критика на пост-революционната политическа ситуация след 25 април.
Изложбата „Илюстрации на 25 април“ представя 14 карикатури, които са създадени непосредствено след Априлската революция от 1974 г. в Португалия. Те са неразривно свързани с историческия контекст, който ги поражда, но и днес продължават да се асоциират в португалското културно пространство с емблематичните за Революцията от 1974 г. личности и събития.